Dlaczego nie warto jailbreakować iOS 7?

Wiele osób zastanawia się nad wprowadzeniem swojego iUrządzenia w tryb jailbreak. W tym wpisie przedstawię wam swój punkt widzenia i skupię się na wadach tego rozwiązania. Mam nadzieję że rozwieje wątpliwości osób jeszcze niezdecydowanych:

1. iOS to dojrzały system

Minęły już czasy, kiedy w iPhone’ach brakowało tak prozaicznych funkcji jak: kopiowania/wklejania, nagrywania wideo, wysyłania i odbierania mmsów, multitaskingu, zmiany tapety w tle, czy przełączników ustawień systemowych. Teraz te wszystkie „bajery” są wbudowane w system i nie wymagają ingerencji obcego oprogramowania.

2. Konieczność pozostania na starym oprogramowaniu

Używanie złamanych urządzeń Apple’a oznacza brak możliwości ich przyszłego aktualizowania aż do momentu znalezienia kolejnej luki w systemie. Omijają nas więc poprawki i nowe funkcje dodawane przez producenta.

3. Utrata gwarancji

Jailbreak oznacza utratę gwarancji. Oczywiście można później odtworzyć urządzenie i oddać  je do serwisu, lecz wymaga to użycia komputera i programu iTunes, gdyż nie można użyć wbudowanej w system opcji wymazywania.

4. Niestabilność systemu

Jest to jedna z bardziej irytujących kwestii. Na zhackowanym urządzeniu można dostrzec częstsze „wysypywanie się” aplikacji i wolniejsze działanie systemu. Czasami zdarza się że niektóre programy nie działają dobrze, bądź nie włączają się w ogóle. Przykładem jest iBooks, który przestał działać po wypuszczeniu jailbreaku evasi0n pod iOS 6.

5. Żywotność baterii

Im więcej zainstalowanych modyfikacji z Cydii, tym urządzenie krócej działa na pojedynczym naładowaniu.

6. Podatność na złośliwe oprogramowanie

Instalowanie paczek z nieznanych źródeł może narazić nas na wyciek naszych danych w niepowołane ręce. W Cydii nie funkcjonuje system sprawdzania aplikacji, bo w końcu taki jest jej cel.

7. Trudności w przenoszeniu danych

Czyste urządzenie można przywrócić i zarchiwizować jednym kliknięciem. Nie jest to takie proste gdy mamy jailbreaka. iTunes nie zapisze nam kopii zapasowej z zainstalowanych modyfikacji. Należy więc szukać nieoficjalnych programów. Zwykle nie działają one dobrze, gdyż pomijają zainstalowane paczki i dane.

8.  Nigdy nie wiadomo czy wszystko pójdzie gładko

Program do robienia jailbreaku nie jest certyfikowany przez producenta. Naturalnie jeśli coś pójdzie nie tak możemy „uceglić” nasze urządzenie i sprawić sobie dodatkowe problemy.

A wy co sądzicie o łamaniu urządzeń Apple’a? Dajcie znać w komentarzach

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s