Power button bolączką iPhone’ów?

przycisk power

Moim pierwszym telefonem od firmy z Cupertino był iPhone 4. Kupiłem go ze względu na zachwyt ekosystemem iOS, jakością aplikacji oraz ekranem retina, który swojego czasu był najlepszym na rynku. Po przesiadce z topornego HTC HD2 zobaczyłem w jakim kierunku powinien iść mobilny system operacyjny. Pod Windows Mobile dobrych aplikacji było mało. Nawet jeśli developer miał szczere chęci, nie mógł napisać niczego wyróżniającego się ze względu na duże ograniczenia hardware’owe oraz zerowe możliwości dystrybucji aplikacji. Prawdą jest że istniał wtedy „Windows Marketplace for Mobile”, jednak nigdy nie było w nim dużo aplikacji. Gwoździem do trumny było to że dystrybucja w nim była podzielona na regiony, przez co użytkownicy z Polski mieli znacznie mniej dostępnych tytułów niż ci z USA. Jeśli chodzi o software, nie mam większych zarzutów w stronę Apple’a, gdyż większość rzeczy jakich potrzebowałem w iOS 6 zostały wprowadzone do iOS 7. Jednak w tej całej pięknej otoczce jest jednak jedna rzecz która mnie irytuje, a konkretnie chodzi o mały przycisk Sleep/Wake.

Historia problemu

Moje problemy z przyciskiem power zaczęły się wraz z iPhone’em 4, kiedy to po ok. 17 miesiącach używania nagle się zapadł i nie dało się go wcisnąć. Minęło wówczas 5 miesięcy od końca gwarancji, więc nie mogłem już z niej skorzystać. Robiąc research w internecie dowiedziałem się, że naprawa tej części kosztowałaby ok. 200zł. Uznałem że to za dużo jak za jeden element. Postanowiłem więc obejść ten problem wprowadzając telefon w  tryb jailbreak. Używając programu „Activator” ustawiłem, żeby telefon wygaszał się po jednoczesnym naciśnięciu przycisku „volume up” i „volume down”. Używałem go tak do premiery iPhone’a 5, którego nabyłem w październiku, miesiąc po wprowadzeniu go na rynek. Mając dwa telefony postanowiłem sprzedać wadliwą czwórkę z myślą, że ten problem był jednostkowy i że został naprawiony wraz z kolejną generacją. Niestety, ale myliłem się.

Teraźniejszość

Historia ma to do siebie, że lubi się powtarzać. Nie inaczej stało się w moim przypadku. Tym razem jednak, mając szczęście w nieszczęściu, przycisk przestał poprawnie funkcjonować po niecałych 10 miesiącach od zakupu, więc ciągle w okresie gwarancyjnym. W porównaniu do sprawy z iPhone’em 4, element nie zapadł się w obudowę, lecz przestał wygaszać ekran po niemal każdym wciśnięciu. Potrafi on jeszcze zadziałać gdy zostanie naciśnięty przy samej krawędzi od strony aparatu, jednak nie jest to zbyt wygodny sposób wyłączania ekranu. Chyba nadszedł czas na podjęcie kroków reklamacyjnych. Musze się wybrać do T-Mobile, gdzie wziąłem telefon na abonament i zgłosić usterkę. Wiedząc, że za naprawy telefonów w polskich sieciach komórkowych odpowiedzialny jest Regenersis odechciewa mi się wizyty w salonie. Ale to już inna historia.

Co powinno zrobić Apple?

Wierząc, że Apple nie robi tych zabiegów celowo, po to, by zarobić na naprawach, miałbym kilka rad do firmy z Cupertino. Po pierwsze, powinni przeprowadzać bardziej rygorystyczne testy komponentów przed wypuszczeniem ich na rynek. Oczywiste jest, że wszystkich problemów nie da się zauważyć w laboratoriach testowych, jednak ta wada, wydaje się być najbardziej powszechną i łatwo wykrywalną. Po drugie, powinni dodać inne metody wygaszania/blokowania ekranu definiowanie przez użytkownika. Wprawdzie w iOS 6 dodano „Assistive Touch”, jednak ta „latająca” kulka potrafi być momentami irytująca.

Prawdopodobieństwo pecha?

Być może jestem osobą, która ma wyjątkowego pecha, a problem ten dotyczy tylko małej części użytkowników? Jest to prawdopodobne, dlatego chciałbym usłyszeć głosy innych użytkowników urządzeń iOS.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s